Rady a tipy

Nevýhody nákupu vozu od soukromé osoby

kontrola ojetého vozu, zkoukniauto, ojetý passat kombi, passat

Chcete koupit auto, které jste si vyhlédli v inzerátu od soukromé osoby?
Znáte všechny výhody a nevýhody a všechna rizika spojená s koupí takovýmto způsobem?

Na internetu je dnes mnoho aut nabízených přes inzertní portáli. Konkurence je velká a tak se hodně krát dá koupit i kvalitní auto za nízkou cenu. Jedná se však o hodinovou koupi, kdy se takové auta v inzerátech dlouho neohřejí. Proto pokud je auto v inzerátu nabízeny za velmi dobrou cenu delší dobu, tak je většinou cena adekvátní stavu vozidla a laik může být velmi snadno ošizen.

Z věty ,, prodávám jej z finančních důvodů „se dá předpokládat, že takový člověk neměl ani na údržbu auta, takže další investice v podobě oprav budou do takového auta nutností. Není to však pravidlem, ale umět se orientovat na trhu inzertních portálů vyžaduje roky praxe. Pro laika to spíše představuje štěstí jako jistotu, že sám bez odborné pomoci koupí kvalitní auto, do kterého nemusí vrážet další peníze.

Nebo laik koupí předražené auto v domnění, že se jedná o kvalitní ojetinu. Ano je to větší pravděpodobnost, že tomu tak bude, ale riziko je tu pořád.

Jaké jsou tedy výhody nákupu vozu od soukromníka?

  • Obrovský výběr aut na známých inzertních portálech
  • Častokrát se dá cena s majitelem smlouvat
  • Dá se najít auto srovnatelné kvality prodávaného v autobazaru za lepší cenu
  • Po dohodě s prodávajícím není problém se dohodnout na obhlídce auta ve značkovém servisu
  • Možná časová flexibilita soukromé osoby, která auto prodává. Auto tak můžete přijít obhlédnout i v neděli nebo ve večerních hodinách.

Jaké jsou tedy NEvýhody nákupu vozu od soukromníka?

Je to nejrizikovější způsob nákupu vozidla z důvodu různých podvodů s auty. Dovezení vozidla ze zahraničí až po vyplacení zálohy tak není výjimkou. Auto a peníze však nikdy neuvidíte.

Přes inzeráty jsou často krát prodávány auta, která velké autobazary odmítli vykoupit hlavně z důvodů pokud byla na vozidle právní tíha nebo závažná porucha či zásah do vozidla. Majitel se tak spoléhá na to, že kupující nebude mít šanci auto na ulici zkontrolovat, nebo prostě, že bude v dané oblasti laik a závažnou poruchu a právní tíži neodhalí.

Dalším problémem může být nedokonalá kupní prodejní smlouva a následně tak nastávají problémy s případnými reklamacemi. Prodávající se tak často snaží zbavit odpovědnosti a kupujícímu nezbývá jen platit nemalé peníze za opravu takového auta. Většinou na první pohled výhodná koupě se tak výrazně prodraží.

Kdo kupuje auto za přesně vyhrazené peníze bez finanční rezervy na případné opravy, je tento způsob koupí vozidla výrazně rizikový.

Mnoho krát samotný prodávající zatají skutečnosti o vozidle nejprve v inzerátu pak i v telefonu a dokonce i na místě, nebo řekne jen polopravdu. Stává se, že realita je diametrálně odlišná od té, která je uváděna v inzerátu, nebo kterou prezentoval sám majitel auta. Po příchodu k autu se tak člověk dozví o dalších poruchách hlavně po odborné obhlídce mechanikem nebo věci znalým člověkem.

Znát výhody a nevýhody vám rozhodně pomůže lépe se zorientovat na trhu ojetin, není to však záruka úspěchu. Chtěli byste mít takovou záruku? Mít větší jistotu při koupi automobilů? Znát všechny praktiky prodejců automobilů? Pokud se této oblasti nevěnujete dlouhodobě myslíte, že se to naučíte prostudováním pár triků na internetu? Ano pár triků a gryfů nabudete, ale stále to nebude záruka úspěchu. Myslíte si tedy, že je dobrý nápad si k obhlídce vozu přivolat odborníka?

Zpět na výpis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *