Rady a tipy

4 nevýhody nákupu nového vozu

kontrola ojetého vozu, zkoukniauto, ojetá octavia kombi, škoda oktávia

V minulém článku jsme řešili výhody nákupu nového vozu. Tentokrát se podíváme na NEVÝHODY.

Nevýhody nákupu nového vozu:

1. Jednou z podstatných a největších je ztráta samotné hodnoty auta a to následovně. Cca 20% je ztráta ihned po jeho odvezeni ze showroomu. Dalších 30% se ztráta projeví po užívání auta cca 3 roky, kdy vlastně na většině aut padá i záruka. Plus minus to může být samozřejmě menší ztráta v závislosti na počtu ujetých kilometrů a kolik letou záruku má auto ještě připlacenou. Také se to odvíjí od toho, zda se jedná o běžné auto nebo luxusní.

V podstatě čím dražší a větší auto tím větší propad ceny. Při těch luxusních autech to představuje hodnotu až 50%. Ono v podstatě platí i to, že jakmile na trh přijde nový model luxusního auta, předcházející generace už přestává být luxusní a cena starší generace padne. Po 5 letech to již 50% a při luxusních 70% no a po 10 letech je to již 70% a více a luxusní 85% a více.

Při 10 let starých autech odrážejí cenu fakta, jestli bylo po celou tu dobu auto pravidelně servisováno a je to reálné ověřitelné, počet km, počet majitelů, stav laku, karoserie, stav motoru a mechanických součástí.

2. Další nevýhodou je nutná povinnost chodit s autem jen do autorizovaného servisu, pokud chcete, aby vám na něj platila záruka. Tento samotný fakt samozřejmě není nevýhodou. Tu představují ceny za práce a náhradní díly v autorizovaných servisech, které jsou hodně krát vysoké. Některé servisy hlavně levnějších značek však dnes už povolují i vlastní náhradní díly, co se týče spotřebního materiálu jako olej, filtry, brzdové komponenty.

Musí vám však jejich výměnu převést autorizovaný servis a záruka vám platí nadále. Toto platí i v případě havárie. Pokud jste viníkem vy a nemáte havarijní pojistku, můžete mít hlavu v smutku. Kvůli záruce auto musí být opraveno v autorizovaném servisu a taková oprava vás bude vyjít draze.

3. Nevýhoda může nastat i tehdy pokud si koupíte zcela nový model, který je na trhu jen pár měsíců, kde výrobce ještě nestihl vychytat všechny možné poruchy a jejich příčiny nebo prostě natrefíte na špatný model od výroby. Záruka na samotné auto bude tak jen slabou náplastí, protože auto bude více v servisu jak se na něm budete vozit, protože servis prostě nebude vědět přijít na příčinu. Takové nové poruchy se zvyknou ve většině případů vyřešit na 3 krát, ale někdy i vůbec, záleží o co se jedná.

4. No a v neposlední řadě je to nové častějším terčem zlodějů než starší.

Zpět na výpis

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *